Gönderiliyor...
Mindful Ebeveynlik nedir?
Share

MİNDFUL EBEVEYNLİK NEDİR?

Mindful Ebeveynlik nedir?

Stres yaratan durumlarla karşılaştıklarında anne ve babaların ebeveynlik becerilerinde azalma olduğu artık bilimsel olarak da ispat edilmiş bir durumdur (bkz. Belsky, 1984; Webster-Stratton, 1990a). Günümüzde anne ve babalar; birçok kitaptan, makaleden, internetten ve televizyondan öğrendikleri ebeveynlikle ilgili bilgiler ile kendilerine yardımcı oluyorlar. Yine de stres veren durumlar ortaya çıktığında veya yoğun duygular uyandıran davranışlar karşısında, hemen hemen her ebeveyn krizi  yönetme yöntemi olarak çocuğa bağırmayı, tehdit etmeyi ve hatta bazen  vurmayı bile deneyebiliyor.

 

Mindful parenting ailelere yüksek stres yaşadıkları durumlarda kullanabilecekleri farklı bir yaklaşım sunar. Mindful parenting’de odak noktası çocuğun problemli davranışı değil; anne/babanın  o davranışlar karşısında yaşadığı  stres, acı, çaresizlik ve zorlanmadır. Stres ile başa çıkma ve stresin azaltılması, Mindfulness yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Mindful parenting yaklaşımına göre çocuğun yaşadığı problemler anne ve/veya babanın çocuğa verdiği tepkiler ve ebeveynlik stilinin değişimi ile kendiliğinden bir değişime girer. Bu değişim en doğal haliyle anne/baba çocuk iletişiminin temel yapısında vardır. Mindful parenting;  öğrenilen bilgiler ve kurallarda olduğu gibi ebeveyne yol öğretmez, kendi  biricik çözüm ihtiyacına uygun olan yolu görmesini sağlar, çünkü aynı bütün çocukların biricik ve farklı olduğu gibi, her anne/baba da biricik ve farklıdır herkese uygun olan tek bir doğru, tek bir sistem yoktur. Mindful parenting kendi ihtiyacınız olanı görmenizi ve uygulamanızı sağlar.

Mindful parenting sistemi Avrupa başta olmak üzere dünyanın gelişmiş ülkelerinde son 15 yıldır etkin olarak uygulanmaktadır. Yöntem, etkinliği birçok bilimsel çalışma ile hem sağlıklı hem de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış ve Otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuklar ve aileleri üzerinde iyileştirici ve dönüştürücü etkisi ispat edilmiş en modern terapötik girişimlerden biridir. Ülkemizin ilk Mindful Parenting Eğitmeni sertifikalı eğitmeni Başak Gökçeimam; 2017 yılında Amsterdam Üniversitesi’nde İleri düzey Mindful Parenting Eğitimcisi eğitimini tamamlamış ve 2017 yılından itibaren bu unvan ile kurslar ve workshoplar açarak aileleri bu yöntem ile tanıştırmıştır.

 

Mindful ebeveynlik sürekli devam eden ve kişiyi dönüştüren yaratıcı bir süreçtir. Amaç olarak dikkatin seçili şekilde içinde bulunulan ana yönlendirilmesi ve yargılamamayı benimser. Bu seçici dikkat kişinin hem iç süreçlerine; duygularına, düşüncelerine, beden duyumlarına hem de dış süreçlerine; çocuğuna, içinde bulunduğu ailesine ve evine yöneltilir.

Sürekli gelişen ve devam eden bir süreç olarak mindful ebeveynlik sonrasında anne/babalar;

  1.  Kişinin kendi çocuğunun ona özgü yapısal özelliklerini, duygularını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlar
  2.  Yaşadığı anda olabilme ve berrak bir dikkat ile dinleyebilme kapasitesi geliştirir
  3.  Hoş veya hoş olmayan tüm durumları sadece olduğu gibi algılayabilme ve kabul edebilme yetisi geliştirir
  4.  Kendi dürtüsel davranışları ve tepkilerini fark edebilme, bunları daha yapıcı, yaratıcı ve sağlıklı alternatif tepkiler ile değiştirebilme olanağı sunar.

Myla ve John Kabat-Zinn, Eylül 2012

ONLINE RANDEVU
Terapi ve diğer hizmetler ile ilgili
hemen randevu alın.
RANDEVU AL